Materiały DODATKOWE
z Konferencji "Nowoczesne technologie mobilne i chmurowe..." 9.5.2015 r.
Materiały prelegentów
Lechosław Hojnacki (hojnacki.net)
Wszystko ;-) enauczanie.com
Katarzyna Krywult (krywult.enauczanie.com)
Blogodydaktyka, wideoblogi i animacja poklatkowa.
Tutorial Blogi w edukacji
Wideoblog Instrukcji obsługi języka polskiego: instrukcjaobslugijezykapolskiego.blogspot.com
Blogowa Internetowa gazetka SP w Bestwinie: gazetkaspb.blogspot.com
Blogowa strona WWW Blogodydaktyka: blogodydaktyka.blogspot.com
Joanna Apanasewicz (apanaski.blogspot.com)
Tablet w pracy z młodszymi dziećmi - fura sprawdzonych pomysłów.
Blogowa strona szkoły malaszkola83.blogspot.com
Prezentacje Google Online
Prezentacje Google online, to dojrzałe oprogramowanie do tworzenia prezentacji, dysponujące niespotykanie szerokim zestawem możliwości technicznych i zastosowań edukacyjnych. Jako jedyny z powszechnie znanych pakietów (PowerPoint, Impress, Prezi etc.) pozwala między innymi na zupełnie bezpłatne (i bez reklam):
tworzenie i edycję złożonych prezentacji zawierających tekst, obiekty graficzne, hiperłącza, filmy, efekty animacji i przejść;
tworzenie prezentacji offline i online, na urządzeniach o różnych systemach operacyjnych, w tym tabletach i smartfonach;
błyskawiczne publikowanie i współdzielenie prezentacji i współpracę grupową przy jej tworzeniu;
współkomentowanie treści (wątkowane komentowanie przez wiele współpracujących osób);
odtwarzanie prezentacji na dowolnych urządzeniach z dowolnymi systemami operacyjnymi, bez specjalistycznego oprogramowania;
eksport i import prezentacji do różnych formatów (w tym PPTX, PDF), ale także możliwość zablokowania eksportu i pobierania przez odbiorców.
Ta prezentacja Prezentacji Google powstała w całości online. Odtwarza się automatycznie (jeden obiekt na trzy sekundy). Można to zmieniać myszą lub klawiaturą. Zobacz więcej.
Link do pełnego ekranu (albo CTRL+SHIFT+F). Potem F11.
Polecane źródła zewnętrzne
enauczanie.com/mobilne/g-learning Red.: L. Hojnacki. Dział portalu enauczanie.com traktujący o edukacyjnych mozliwosciach usług Google, w tym pakietu G-Suite for education.
Klasa bez papieru - z Dyskiem Google Tłum. L. Hojnacki i inni. Przewodnik polski w formacie dokumentu online Dysku Google (da się go wydrukować lub pobrać w formacie PDF).
OPROGRAMOWANIE OFFLINE - MAŁE, BEZPŁATNE, PROSTE
Programiki offline mają sens, jeżeli dysponujemy sprzętem o bardzo słabych parametrach (netbooki, bardzo stare pecety), albo kiedy nie mamy dostępu do Sieci. Eclipse Crossword (krzyżówki)
Bezpłatny program edukacyjny do tworzenia krzyżówek.
Ma bardzo niskie wymagania systemowe.
Hugin - baśniowe panoramy
Hugin - panorama photo stitcher, to bardzo interesujący program offline do kreatywnego łączenia serii zdjęć w jedną panoramę (pionowa, pozioma, kulista etc.). Może warto się pobawić w stwórcę nowych światów?
Program jest dostępny:
Zobacz przykłady obrazów:
Przetwarzanie grafiki offline
tuxpaint.org TuxPaint - edytor graficzny dla maych dzieci (zob. opis: https://www.enauczanie.com/dzieciaki/polecane)
Art Rage - Starter Edition [ANG] Program o dobrych możliwościach i małych wymaganiach. Link do ostatniej bezpłatnej wersji.
Getpaint.net [ANG] Paint.Net jest dobrej jakości edytorem grafiki. Standard w swojej klasie. Ma stosunkowo niewysokie wymagania techniczne.
Stellarium. Świetny program do obserwacji astronomicznych.
pozwala prowadzić realistyczne obserwacje astronomiczne bez teleskopu - program zawiera ogromną bazę obiektów kosmicznych,
można dokładnie zobaczyć zmiany zachodzące na nocnym niebie - dzieje się to m.in. dzięki opcjom takim jak zmiana daty, lokacji, czy przyśpieszenie czasu,
można nim wspomagać obserwacje z użyciem teleskopu.
Darmowy, po polsku, prosty i intuicyjny w obsłudze, mao wymagający, wieloplatformowy - zadziała na każdym systemie operacyjnym.
Stellarium można pobrać z jego oficjalnego serwisu, który znajduje się tutaj.
Sweet Home 3D
Pozwala na bardzo proste zaprojektowanie domu lub mieszkania. Oferuje ppodgląd projektu na żywo, w trzech wymiarach. Możemy zmieniać kolory ścian i podłóg, meblować. Możemy korzystać z dość obszernej, wbudowanej bazy tekstur i mebli lub pobierać nowe z Internetu. Aplikacja bardzo dobrze sprawdza się już w klasach 1-3. Duże możliwości programu cieszą i motywują.
Zob. też:
www.enauczanie.com/dzieciaki/polecane Polecane przez Joannę Apanasewicz - polecamy!
Kilka polecanych programów (komentarz niebawem)